KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5486048
*
nr 548 6048
Gouache
Axel Bengtsson, interiör, 40x32
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
950 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 oktober 2008
kl 17:55:08
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/10 17:03:00
1
150 kr
26/10 13:17:59
2
150 kr
27/10 12:52:38
3
900 kr
27/10 15:08:49
1
250 kr
27/10 16:14:57
4
600 kr
27/10 16:17:10
4
Vinnande bud
27/10 16:53:09
4
justering av budtak
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller axel bengtsson gouache interiör täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34
*
Gouache
nr 548 6048
Gouache
Axel Bengtsson, interiör, 40x32
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 950 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 oktober 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/10 17:03:00 | 1 | 150 kr |
26/10 13:17:59 | 2 | 150 kr |
27/10 12:52:38 | 3 | 900 kr |
27/10 15:08:49 | 1 | 250 kr |
27/10 16:14:57 | 4 | 600 kr |
27/10 16:17:10 | 4 | Vinnande bud |
27/10 16:53:09 | 4 | justering av budtak |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller axel bengtsson gouache interiör täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34